שתלים דנטליים הם אביזר נדרש עבור מבוגרים וצעירים רבים. בניגוד לעבר, כיום השתלים יכולים להיראות ממש כמו שיניים רגילות. השתל מותקן במקום אשר בו היתה פעם שן אמיתית. מעבר למראה הלא אסתטי, במידה וחסרה שן בלסת, עלול להתפתח במקומה זיהום אשר עלול לגרום לדלקת חניכיים. במאמר זה נפרט אודות שתלים דנטליים, אודות השימוש בהם ואודות ההבדלים בינם לבין שיניים תותבות.

כיצד מורכבים שתלים דנטליים

יש לציין כי השימוש בשתלים דנטליים הינו נפוץ למדי. ישנם אנשים רבים המתמודדים עם אובדן שיניים או לסתות חסרות עקב תאונה, פציעה או מחלה. במקום להתמודד עם החור הלא אסתטי בחלל הפה אשר גורם גם לאי נוחות ולפגיעה בתפקוד, אנשים רבים בוחרים לעשות שימוש בשתלים דנטליים. שתלים דנטליים מורכבים מבורג אשר מוברג לתוך עצם הלסת, אשר עליו לאחר מכן מונחת סתימה. כך ניתן להשתמש בשתל ממש כפי שמשתמשים בשן רגילה. השתלים נבחרים לאחר מדידה ובחינה של מצב הלסתות בפה. לאחר ההתקנה השתלים חזקים מספיק כדי לעמוד בפעולת הלעיסה היומיומית.

מתי מומלץ להשתמש בשתלים דנטליים

במצבים שבהם חסרות מספר שיניים או שן בודדת, קיימת העדפה להשתמש בשתלים דנטליים. כמובן שבמידה ומדובר בילדים עם שיני חלב, לא קיים צורך להיעזר בשתל, שכן השן עתידה ליפול ולאחר מכן תצמח במקומה שן בינה קבועה. לעומת זאת, אצל אנשים בוגרים שהשיניים שלהם כבר התחלפו, כן קיים צורך בשתל, בין אם מדובר בשיניים האחוריות ובין אם מדובר בשיניים הקדמיות. כאמור, לא מדובר רק באסתטיקה אלא גם בסוגיה מעשית ובריאותית. היעדר של שן לא מאפשר לעיסה תקינה של מזון והוא גם מהווה כר פורה לחיידקים וזיהומים.

מתי נעדיף להשתמש בשיניים תותבות ולא בשתל?

ישנם מקרים אשר בהם לא ניתן לעשות שימוש בשתלים. במידה ועצמות הלסת חלשות או קטנות מדי, מצב נפוץ אצל אנשים מבוגרים, אז לא ניתן יהיה לבצע את התהליך. במקרה כזה, יהיה נכון יותר לעשות שימוש בשיניים תותבות. 

לסיום, חשוב להדגיש כי השתלת שיניים חייבת להתבצע רק על ידי גורם מוסמך ומומחה, ולאחר אבחון כולל של מצב הפה והלסת.